Кіно під час повітряних тривог

Ілля Мозолюк
Причини випадіння волосся та способи виправити ситуацію
3 Листопада, 2022
10 актуальних порад
Як зберегти красу, живучи «на валізах»
3 Листопада, 2022
Ірина Шумаєва
За довгі місяці війни повітряні тривоги стали невід’ємною частиною життя кожного мешканця країни. Пронизливі звуки сирен спустошують вулиці, зупиняють транспорт, гасять вогні у житлових будинках міст і сіл. Але національний ген спротиву та безстрашності об’єднав громадян країни, що відстоює свою свободу. Під час повітряної тривоги українці навчилися працювати, ​​розвозити гуманітарну допомогу, робити в Інтернеті, читати книги, дивитися фільми. А люди, наділені особливим творчим даром, під час війни, під звуки сирен створюють свої художні шедеври. Під час повітряних тривог молода талановита режисерка Ірина Шумаєва зняла свій короткометражний фільм «Віра»

Про що цей незвичайний фільм, про те, хто брав участь у його створенні, які почуття об’єднували знімальний гурт, у чому полягає призначення мистецтва в скрутні часи української історії, Ірина Шумаєва розповіла нашим читачам в ексклюзивному інтерв’ю

«Віра»

Впродовж усього фільму відчувається те, як дитячий світ руйнується тривогою та цим страшним словом «війна»

Ірино, незабаром Світ побачить Ваш дебютний фестивальний короткометражний фільм про війну в Україні з символічною назвою «Віра». Розкажіть історію його створення. Познайомте наших читачів зі своєю «невипадковою» командою.
«Віра» – це історія про те, що війна забрала в наших дітей та, можливо, в кожного з нас. Історія про втрачене дитинство. Увесь фільм ми бачимо очима дівчинки Віри, в якої завтра – 24 лютого – день народження, на який вона дуже чекає. Впродовж усього фільму відчувається те, як дитячий світ руйнується тривогою та цим страшним словом «війна». Як питання, що на них не можуть відповісти батьки, перетворюються на жахи.
«Віра» – фільм не тільки про війну, я б навіть сказала, що Віра – це фільм не про війну. Це фільм про життя, про дорослішання, про конфлікт між батьками та дітьми, про любов, про надії та мрії.
Єлизавета Зайшла, молода талановита акторка, яка, я вірю, згодом вразить своїм талантом нас усіх, зіграла у фільмі роль Віри. До речі, для Єлизавети це був дебютний фільм, як і для мене. Тому ми обидві дуже хвилювались і постійно заспокоювали одна одну. Світлана Гордієнко та Юрій Фелипенко стали кіношними батьками нашої Віри – і, вірите чи ні, але навіть ми дивувалися: як вони всі схожі одне на одного, вони справді виглядають як справжня родина. Я дуже вдячна їм за те, що за такий короткий проміжок часу вони змогли принести у «Віру» – життя, любов, звичайні побутові дрібнички, зробивши цей фільм таким справжнім, аж навіть мені, яка знає сценарій, боляче дивитися їхню історію. У нас було аж три дебютантки: я, Ліза та Анастасія Шостак, яка стала нашим лінійним продюсером і прекрасно впоралася зі своєю роллю. Я дуже люблю ідейних людей, і, як показує практика, іноді жага творити, вміння слухати та відчувати – важливіші за досвід.
«Віра» по пазликах зібрана всією командою, всі були дуже ідейні та натхненні. Тимофій Аврамчук, кінооператор, повірив в історію та став не тільки оператором, а й моїм сопродюсером. Катерина Холоденко перетворила ідею на сценірій, і все почало ставати реальнішим. Я вдячна всій команді, правда. Якщо буду розказувати про кожного – місяця не вистачить, але кожен, хто був з нами протягом чотирьох місяців підготовки та під час самих зйомок, – невід’ємна частинка цієї історії. Особлива була сцена у бомбосховищі: коли дівчата закінчували свої репліки й камера зупинялася, я чула, як наші актори масових сцен – плачуть.

«Віра»

«Віра» – фільм не тільки про війну, я б сказала, що це фільм не про війну, це про життя

Короткий метр – це жанр, у якому важлива кожна дрібничка. Тому особливе емоційне значення приділяється музиці. Що за музика звучить у фільмі?
У фільмі, звичайно, можна почути тільки українських творців. Наш музичний продюсер Натан Герасимчук приніс до фільму багато чуттєвої музики. Глядачі почують треки Анастасії Кіани, Дмитра Монатика та інших. Особливу відповідальність відчуваєш, коли такі талановиті артисти стають музичними партнерами. Для фільму також працювали талановиті композитори Орест Галицький і Влада Купріянова – впевнена: написані ними мелодії доведуть глядачів до мурах.

«Віра»

«Кінематограф – це дар і прокляття одночасно» – тому що проживаєш чуттєву історію, радієш, плачеш, хвилюєшся разом з героями

Вам, як і всім творчим людям, притаманне почуття емпатії. Уміння співпереживати і сприймати чужий біль, як свій, – це талант чи покарання?
На зйомках фільму «Віра» після нашої останньої сцени я сказала фразу: «Кінематограф – це дар і прокляття одночасно» – тому що проживаєш чуттєву історію, радієш, плачеш, хвилюєшся разом з героями. Тебе трусить, мурашить. Ти не просто «знімаєш» – ти живеш разом з ними. Звикаєш до команди, з якою реально стаєш родиною. Боляче прощатися, особливо в такі часи, тому що ми всі – з різних куточків України. Але по відчуттях, потім – як на мене – легше.
Проживши це у фільмі – ти відпускаєш біль у Світ, показуєш, перетворюєш його на щось конструктивне, а не деструктивне. Тому будемо називати це даром. Я дуже сподіваюсь, що після того, як ми віддали всі свої емоції у створення фільму, кожен з нас трішки зцілився.

«Віра»

«Віра» по пазликах зібрана всією командою, всі були дуже ідейні та натхненні

«Віра»

Проживши це у фільмі – ти відпускаєш біль у Світ, показуєш, перетворюєш його на щось конструктивне, а не деструктивне

«Віра»

Культурний код України – то всі ті неймовірні люди, які продовжують творити в ці скрутні часи

У періоди тяжких випробувань особливо пронизливо звучить оголений нерв української нації. У чому, на Вашу думку, призначення мистецтва в цей час? Що Ви називаєте культурним кодом України?
Культурний код України – то всі ті неймовірні люди, які продовжують творити в ці скрутні часи. Я пишаюся нашою нацією, це правда. Це надважливо зараз. Завяки нашим ЗСУ, нашим воїнам, у нас є така можливість – творити щось важливе, показувати, доносити. Збирати показами гроші, відправляти це все армії чи волонтерам. Те, як наші хлопці боронять нашу землю, – цим можна надихатися цілодобово: такі сильні, вільні українці – ми маємо їм допомагати як можемо. Боротися разом – це важливо. І на культурному фронті теж. Щоби Світ не забував і не пробачав. «Віра» – одна з мільйонів історій українців, але якщо після перегляду за кордоном люди вийдуть і загуглять воєнні злочини росіі в Україні, задонатять у будь-який перевірений фонд – наша місія буде виконана.
З вірою у «Віру»!
shumaeva.is