ЯНА ЛЮТЯНСЬКА: «Жодна машина не здатна до творчого мислення на рівні людини, тому роль лікаря завжди буде першочерговою»

АННА ПИЛИПЕНКО: «ДОГЛЯД ЗА ШКІРОЮ – ЦЕ СПІЛКУВАННЯ З НЕЮ»
31 Серпня, 2023
КАТЕРИНА ЛИСОВА: «МОЯ МЕТОДИКА ЙДЕ ВІД МОГО СЕРЦЯ ДО СЕРЦЯ УЧНЯ»
1 Вересня, 2023

Захоплює професійний погляд Яни Лютянської на лікування. Ця досвідчена стоматологиня столичної клініки AMdental є прикладом лікаря, що пишається своїм досвідом та продовжує розвиток. Яна цінує сучасну медицину, але водночас вважає саме людський фактор першочерговим порівняно з усім іншим.

Яно, Ви маєте дуже потрібну для людей професію. Абсолютно всіх цікавлять головні правила догляду за зубами та ротовою порожниною. Дайте основні поради від професійного стоматолога.

За статистикою, близько 90% людей неправильно чистять зуби.Це призводить до появи карієсу, пульпіту, періодонтиту і як наслідок – до великих рахунків за лікування. Однак тільки домашньої гігієни, навіть найретельнішої, недостатньо. Зубна щітка простоне дозволяє дістати до всіх важкодоступних місць, і їй не під силу впоратися з твердими відкладеннями – зубним каменем.Регулярна гігієна в стоматологічній клініці допоможе попередити багато проблем, бо профілактика – це ключ до здоров’я порожнини рота.

Як прикус впливає на нашу зовнішність?

Прикус «відповідає» за те, яким чином змикаються зуби і розподіляється навантаження на всю зубощелепну систему.

ЯК ЧАСТО РОБИТИ ЧИЩЕННЯ:

•дорослим – раз на шість місяців;

•тим, хто носить брекети, – з інтервалом у два-чотири місяці;

•літнім людям із зубними протезами – що чотири-п’ять місяців.

У нас у клініці професійна гігієна відбувається за протоколом GBT (GUIDED BIOFILM THERAPY).Швейцарська компанія EMS випустила апарат нового покоління AirFlow Prophylaxis Master. Він вивів професійну гігієну на ще більш високий рівень: ультразвукове чищення стало доступним «власникам» дуже чутливої емалі та пацієнтам з пародонтитом.Хочу ще акцентувати на тому, які важливі інструменти для гігієни порожнини рота мають бути в кожного:

1. Мануальна щітка – повинна мати густу щетину, зручну ручкуі невелику робочу частину. Звукова зубна щітка ефективніша, вона додатково очищає та полірує емаль завдяки звуковим хвилям.

2. Іригатор – генерує пульсуючий водний струмінь під тиском,який вимиває зубний наліт і мікрочастинки їжі з найбільш складнодоступних місць. При цьому відбувається масаж ясен.

3. Монопучкова щітка – призначена для точкового очищення між зубних ділянок та приясневої лінії. Незамінна при доглядіза брекетами. Можна не використовувати пасту.

4. Зубна нитка – ефективно очищує простір між зубами.

5. Шкребок для язика – видаляє бактеріальний наліт з поверхні язика. Це дозволяє запобігти розвитку ряду стоматологічних захворювань.

Він важливий для здоров’я не тільки ротової порожнини, а й організму в цілому. До того ж при неправильному прикусі може постраждати естетика.При порушенні прикусу з часом відбуваються характерні змінина обличчі. Зокрема з’являється друге підборіддя, запалі щоки,випнуті губи, напіввідкритий рот, опускання кутиків губ,передчасні зморшки нижньої третини обличчя, асиметрія.І щоб виправити ці дефекти, необхідно усунути причину, а не звертатись до косметолога.Та це все лише закулісся: з часом з’являються серйозні ускладнення. Зокрема проблеми нижньощелепного суглобу, його дисфункція, стирання зубів, головні болі, болі в м’язах тощо.Тому грамотний підхід ортодонта, функціональна діагностика та завчасне лікування позбавлять багатьох проблем у майбутньому.

Яно, все більшої популярності набувають керамічні вініри. Як Ви ставитесь до цього способу вирівнювання зубів? Як Ви вирішуєте, чи вони дійсно потрібні конкретній людині, чи можливо обійтись і без них? Які ще є сучасні способи вирівняти прикусі лінію посмішки?

Вініри – це керамічні зубні накладки завтовшки всього 0,2–0,3 мм.Матеріал наближений за властивостями й навіть перевершує емаль здорового зуба. Загалом їх сприймають як естетичний варіант.Проте вони не тільки покращують зовнішній вигляд, а й дозволяють відновити прикус (по висоті) та фізіологічні особливості зубів.Кераміка не дає усадки, не поглинає пігменти та не втрачає глянцевий фініш.Вініри в цілому змінюють підхід до тотальної реабілітації.Коли потрібне встановлення вінірів:

МЕДИЧНІ ПОКАЗАННЯ

Дефекти твердих тканин зуба, що потребують перекриття або захисту від зовнішніх чинників. У пацієнта може бути гіпоплазія емалі (вроджена часткова або повна відсутність емалі), флюороз(наслідок надлишку фтору), тріщини, плями, ерозії, поверхневий карієс і патологічне стирання зубів.

ЕСТЕТИЧНІ ПОКАЗАННЯ

Збільшені проміжки між зубами (треми, діастеми), незначні розвороти зубів, незначні сколи і в цілому незадовільність форми зубів. Усе це компенсується вінірами.

ВІКОВІ ПОКАЗАННЯЗ 

часом крізь емаль починає просвічуватись жовтий дентин,з’являються тріщини й мікросколи. Самі зуби стираються,що зменшує висоту прикусу. Підсумок – скорочення нижньої третини обличчя, заглиблення носогубних складок, підвищене навантаження на нижньощелепний суглоб. Вініри змінюють колір і форму зубів, омолоджуючи не тільки зуби, а й обличчя.Вініри і брекети – це не рівноцільні методи, проте вони чудово доповнюють одне одного.При серйозних проблемах з прикусом жоден досвідчений лікар не погодиться робити тотальне протезування вінірами без попереднього ортодонтичного лікування (брекетами або елайнерами), адже в майбутньому пацієнт отримає сколи цих вінірів та болі в скроневонижньощепному суглобі. Тому план лікування для кожного пацієнта є індивідуальним.

Яно, Ви працюєте в цифровій стоматологічній клініці нашої столиці. Розкрийте, будь ласка, поняття «цифрова клініка». Чим вона відрізняється від звичайного стоматологічного кабінету?

Так, я дуже ціную те місце, де працюю. Завжди хотіла певних умов для себе і свого розвитку. Цифрові технології визначають майбутнє. Важко уявити якісну клініку без 3D-сканера. Інтра-оральний сканер відсканує зуби та передасть інформацію на комп’ютер за хвилину.Сьогодні людям не хочеться витрачати багато часу на сидіння в кріслі стоматолога, ходіння по лікарях, та й не дуже це приємно.І якщо ми хочемо скоротити кількість візитів до мінімуму, то нам допоможе цифрова стоматологія. Пацієнтам більше не потрібно проходити неприємну процедуру зняття відбитків. Цифрова

ПОКИ ПАЦІЄНТ П’Є КАВУ І ОБГОВОРЮЄ З ЛІКАРЕМ ПЛАН ЛІКУВАННЯ – І В СУСІДНЬОМУ КАБІНЕТІ ВЖЕ ДРУКУЄТЬСЯ ЙОГО МАЙБУТНЯ ПОСМІШКА

модель зубів вирізняється високою точністю і дозволяє створити будь-яку зубну реставрацію в рекордно короткий термін.Цифрова клініка – це, в першу чергу, про комфорт пацієнта. Коли пацієнту потрібно вже сьогодні, бо завтра він вилітає віншу країну. Або випадково зламав свою ретенційну капу, абоїї з’їв собака (таке теж траплялось) – і вже за пару годин людина отримує привезені на таксі нові капи, зроблені по відсканованих щелепах, надруковані на принтері. Або, наприклад, пацієнт п’є каву й обговорює з лікарем план лікування – і в сусідньому кабінеті вже друкується його майбутня посмішка. У нас у клініці це стало звичною справою.

Головна перевага для пацієнта – швидкість. Тепер 3D-знімок зуба можна передати за секунди по інтернету фахівцю в будь-якій точці світу, проконсультуватися, запланувати в нього роботу,далі на спеціальних програмах моделюються конструкції, і потім можуть бути виготовлені шляхом фрезерування. Це ще й підвищує ТОЧНІСТЬ.

Сподіваюсь, що в медицині відбудеться цифрова трансформація з повним переходом на цифрові протоколи, застосуванням інноваційних технологій, де машина допоможе уникнути помилок.Проте не варто забувати, що лікар – це не тільки руки. Багато вчому він є художником. Жодна машина не здатна до творчого мислення на рівні людини, тому роль лікаря завжди буде першочерговою.

Династія стоматологів – чи вплинуло це на Ваш вибір професії?Адже Ваші батьки – стоматологи.

Безсумнівно! Досі вважаю, що вибору як такого у нас не було. Говорю «нас», тому що весь шлях до становлення лікарем проходила зі своєю сестрою Аліною (ми двійнята).Тому шкільні роки та університет у нас були досить веселими.Але ми точно знали, куди йдемо і що на нас чекає. Я ніколи не вважала, буцім бути Стоматологом – це легко. Це велика праця – і фізична, і моральна.Нам до вподоби творчість. Ми любили малювати та писати, але це вже зовсім інша історія.Нині ми створюємо посмішки.

Запишіться на прийом

Стоматологія АМdentalм. Київ, вул. Ризька,

73-Г+3(098)816-03-03

dr.yana_lyutyanskaya