Анастасія Семененко: «Більшість моїх пацієнтів – це діти та підлітки»

Навчання оцінюється результатами учнів
22 Жовтня, 2024
Анна Марс: Три природних «повербанки» та інші секрети гармонізації жінок
22 Жовтня, 2024

Гарна посмішка, правильний прикус, рівні зуби – все це є основним завданням ортодонта. Ортодонтичне лікування допомагає людям навіть у найскладніших ситуаціях, коли начебто зробити нічого неможливо. Звичайно, таке лікування виявляється досить тривалим, але можете не сумніватися: одержаний результат окупить себе повною мірою, запевняє лікарка-ортодонт Анастасія Семененко

Досить важливим фактором, який впливає на прикус, є своєчасне лікування зубів

Анастасіє, чому Ви обрали саме професію ортодонта?

Я до останнього не була впевнена, що оберу саме стоматологію, хотіла бути ветеринаром або психологом. Моя мама – стоматологиня, я в останню чергу планувала вступ на стоматфакультет, тому подавала документи на лікувальну справу і тільки у Києві спонтанно вирішила подати документи ще й на стоматологічний факультет і піти трохи знайомим шляхом стоматолога. А чому саме ортодонт? У школі в мене стояла брекет-система, і хоч тоді це було зовсім не модно серед однолітків, сама робота цих металевих квадратиків на зубах видавалася мені якоюсь магією. Мені було цікаво, як це працює. Звичайно, тепер я знаю, які «закляття» треба використовувати, щоб змусити цю магію працювати.

Як профі скажіть, скільки часу займає виправлення положення зубів? А ще – з чим пов’язане виникнення патології прикусу?

Терміни лікування можуть бути дуже різними, усе залежить від того, наскільки виражена проблема і чи готовий пацієнт з нами співпрацювати. Адже є дуже багато випадків, коли на першому місці стоїть кооперація з пацієнтом. І якщо пацієнт виконує всі рекомендації, то лікування пройде максимально швидко та прогнозовано.

Патології прикусу можуть передаватися спадково. Велику роль відіграють і такі шкідливі звички у дітей, як смоктання пальця, тривале смоктання соски, закушування губ, порушення носового дихання внаслідок аденоїдів та алергічних ринітів. Досить важливим фактором, який впливає на прикус, є своєчасне лікування зубів – як постійних, так і тимчасових молочних. Адже несвоєчасне чи завчасне видалення тимчасового зуба призводить до зміщення інших молочних та постійних зубів і як наслідок можна отримати досить складну патологію прикусу. Треба розуміти, що стоматолог просто так не буде видаляти завчасно тимчасовий зуб, а тільки у разі загрози поширення запалення на сусідні тканини та зуби. Тому вчасне лікування тимчасових і постійних зубів уже зменшить ризик виникнення ортодонтичних проблем.

Чи працюєте Ви з дітьми? Чи можуть бути проблеми з вимовою в дітей через неправильний прикус?

Так, приблизно 80 % моїх пацієнтів – це діти та підлітки. І проблема з вимовою досить гостро стоїть при деяких відхиленнях прикусу. Наприклад, при відкритому прикусі у дитини чи дорослого може сильно порушуватися вимова певних звуків. Звичайно, цю проблему можна вирішити комплексно, працюючи в тандемі «ортодонт – логопед». Але треба не забувати, що при патології прикусу часто може порушуватися не тільки вимова, а й процес пережовування їжі, дихальна функція при суміжній патології лор-органів.

На Вашу думку, чи потрібно звертатися до ортодонта, коли починають рости зуби мудрості та створюють дискомфорт?

Взагалі краще не чекати зубів мудрості для візиту до ортодонта. Ідеальний вік для першої консультації – п’ять-шість років, якщо не було направлення від інших спеціалістів раніше.

А щодо саме зубів мудрості – зараз ми можемо побачити на власні очі, як працює еволюція. Із розвитком технологій наші щелепи стали меншими через знижену потребу в жуванні. Усе частіше зустрічаю на консультаціях пацієнтів, у яких одразу відсутні зачатки зубів мудрості. Але пощастило так не всім, тому якщо при прорізуванні зуба мудрості відчувається дискомфорт, набряк сусідніх тканин чи навіть зміщення інших зубів – потрібно звернутися одразу до стоматолога по консультацію.