Тетяна Шиліна: «Найважливішим чинником вдалого навчання є велика кількість практики студентів . Одна з моїх випускниць перейшла в тестування з професії хореографа!»

Лешмейкер – ремесло в руках
25 Жовтня, 2024
Афіна: «Учні моєї школи опановують грецьку легко та невимушено, вони не бояться помилятись і закохуються в мову»
25 Жовтня, 2024

Тетяна – Senior Automation QA Engineer з 10-річним досвідом у сфері ІТ, менторка та засновниця школи @qa.vision – допомагає новачкам знайти їхній власний шлях у тестуванні з нуля. Вона поділилася з нами своєю філософією навчання, особливостями професії тестувальника та дала практичні поради тим, хто мріє увійти в ІТ, але вагається. Ми з’ясували: чи правда, що тестування не вимагає глибоких технічних знань. І після розмови з Тетяною нам теж дуже захотілося спробувати свої сили в цій справі!

Тестування часто не потребує глибоких математичних знань

Тетяно, Ви вже десять років в IT. З усіх напрямів у цій сфері Ви обрали саме тестування. Якими є, на Ваш погляд, його переваги? Якому типу людей ідеально пасує ця професія?

Тестування має декілька значних переваг:

  • глибоке знання продукту: тестувальник має добре знати продукт і його функціональність; це ідеальна позиція для тих, хто любить досліджувати і знаходити приховані проблеми;
  • постійний розвиток: професія тестувальника передбачає постійне навчання, оскільки інструменти й методології швидко і невпинно змінюються. Це пасує людям, які прагнуть динамічного середовища і не бояться змін;
  • найнижчий вхідний бар’єр у сферу ІТ: хоч вимоги до кандидатів з року в рік зростають, тестування досі залишається однією з професій, вхід у які найшвидший і найпростіший, особливо для тих, хто не має технічної освіти.

Тестування підходить людям, які люблять аналізувати, уважні до деталей, мають критичне мислення та не бояться повторювати одні й ті самі дії багато разів для досягнення ідеального результату.

Які зміни Ви бачите в тестуванні за останні роки і як це впливає на вимоги до новачків? Що допомагає Вам залишатися в курсі нових технологій і трендів у тестуванні та зберігати найвищу актуальність Ваших курсів? Які Ваші улюблені методи для пояснення складних технічних концепцій новачкам?

Я постійно відслідковую тренди вимог у вакансіях тестувальників. Останніми роками більшість вакансій тестувальників вхідного рівня в Україні вимагають знання певного набору технологій. Якщо говорити про глобальний ринок, то там я спостерігаю тенденцію до того, що тестувальник має знати додатково ще й якусь мову програмування. Наш ринок поки що цієї тенденції не має, але вона може прийти до нас років за п’ять. Актуальність моїх курсів підтримують мій практичний досвід, відвідування конференцій, вивчення нових інструментів і методологій та постійні зміни у навчальній програмі. Власне, тому я включаю в свої курси модулі про сучасні інструменти, практики тестування і автоматизацію. Мені подобається використовувати аналогії та метафори для пояснення складних технічних понять. А ще я вважаю, що одним з найважливіших чинників вдалого навчання є велика кількість практики студентів. Чим більше практичних завдань вони опрацюють під час навчання, тим більше досвіду матимуть, що полегшить проходження співбесід та випробувального періоду на першому місці роботи.

Що б Ви порадили тим, хто хоче змінити кар’єру і почати з нуля в ІТ, але вагається через страх перед невідомим та нелюбов до математики?

Багато людей вагаються, бо вважають, що ІТ – це складно. Але тестування часто не потребує глибоких математичних знань. Важливіше вміти мислити логічно і системно. Почати можна з опанування базових понять і поступово розвиватися. Тим, хто боїться невідомого, я раджу почати з маленьких кроків: записатися на курс, пройти декілька пробних уроків, поспілкуватися з іншими новачками.

Які ключові навички, на Вашу думку, мають розвивати майбутні тестувальники, щоб швидко знайти високооплачувану роботу?

Серед основних навичок я б виділила такі:

  • комунікація: вміння пояснювати складні речі просто і взаємодіяти з командою, бути проактивним;
  • англійська мова: знання англійської на рівні Intermediate є однією з вимог у більшості вакансій;
  • аналітичне мислення та увага до деталей: вміння помічати найменші відхилення і критично оцінювати продукт;
  • бажання вчитися нового: IT – це та сфера, де ви будете постійно вчитися, і це буде частиною вашої роботи.

Ви навчаєте людей з не ІТ-сфери. Чи є якісь особливі історії успіху Ваших студентів, які Вас надихають? Чого Ви навчилися від своїх студентів за роки викладання і як це вплинуло на Вашу концепцію навчання?

Серед моїх студентів були ті, хто працював у різних сферах. І кожна історія заслуговує на увагу. Є студентки, які вже під час повномасштабного вторгнення виїхали з окупованих або прифронтових територій України з дітьми та самостійно знаходили роботу в Європі після навчання в мене. Є жінки, які нині кардинально змінюють своє життя в Україні. Так, одна з моїх випускниць перейшла в тестування з професії хореографа! Від студентів я навчилася бачити процес навчання з іншого боку, оцінювати простоту і доступність викладеного матеріалу. Це допомагає мені робити курси ще більш структурованими і зрозумілими.