Софія Котова: «Мова – це не тільки засіб спілкування між людьми, а й дієвий інструмент у досягненні мети»

Соломія Демкович: «У мене вийшло здійснити свою мрію – зробити фотографування повноцінною професією. І тепер я гордо себе можу назвати фотографинею й контент-мейкеркою»
28 Квітня, 2024
Таїсія Люткевич: «У кожного унікальний колір очей – і по-своєму неперевершений, так можна описати і мої свічки»
28 Квітня, 2024

Софія – чарівна жінка, яка має яскравий досвід телеведучої та впевнено стверджує, що в кожного з нас є своє, неповторне звучання голосу від природи. Нині вона викладачка сценічної мови та засновниця марафону «Розв’яжи язик», який уже отримав багато позитивних і вдячних відгуків

Публічний виступ – це вихід із зони комфорту. Запам’ятайте: треба йти туди, де страшно

Софіє, Ваше навчання передбачає перехід від побутової, спрощеної мови, властивої більшості людей, до яскравого сценічного звучання голосу?

Так. Мій багаторічний досвід у прямих ефірах та освіта за спеціальністю «Телеведучий, тележурналіст» допомагають розвинути діапазон звучання. Робота над голосом – це непростий та довгий процес самопізнання. У кожного з нас є своє, неповторне звучання від природи. Треба лише звільнити голос від блоків. Я даю всі необхідні інструменти для цього. У результаті голос стає більш оксамитовим та милозвучним.

Ви маєте унікальний інфопродукт, а саме марафон «Розв’яжи язик». Розкажіть детальніше про нього. І коли буде наступний потік? Чи проводите Ви індивідуальні заняття? 

 

Марафон «Розв’яжи язик» – це комплекс дієвих вправ, який допомагає вийти на новий рівень і розвинути діапазон можливостей мовного апарату. А саме: 

  • покращити дикцію;
  • позбутися психологічних і фізичних затисків;
  • навчитись звучати впевнено;
  • звільнити голос від блоків. 

Результати учасників першого марафону надихнули мене на другий потік, який я планую на червень–липень. 

Для більш детальної роботи над артикуляційним апаратом я пропоную індивідуальні консультації: це – можливість особистісного розвитку. Програма консультацій підходить людям майже всіх професій, де в основі закладено комунікацію. На кожному занятті я детально пояснюю теоретичну частину та демонструю на собі вправи для подальшого виконання. Це допомагає клієнту вже за місяць покращити дикцію та висловлювання своєї думки.

Багатьом під час розмови бракує слів для передачі змісту та повної інформації. Можливо, Ви маєте особисті техніки та поради для наших читачів, аби зробити їх словниковий запас більш різноманітним? 

Ви маєте рацію. Нині більшу частину свого життя люди проводять у ґаджетах, звикаючи до спілкування в письмовому вигляді. Соціум втрачає здібність до живої комунікації. Під час діалогу стає вже не так легко виразити свою думку грамотно, виникають довгі паузи, з’являються слова-паразити. 

Щоб регулярно збільшувати свій словниковий запас, рекомендую два способи: 

  1. Завести тезаурус. Це словник нових слів. Найпростіше зробити це в нотатках на телефоні. І протягом дня треба записувати від 5 до 10 нових слів з поясненням змісту, які почула або прочитала людина. Важливо, щоби слово сподобалось. Тоді з’явиться інтерес використовувати його у своєму лексиконі. Для нагадування рекомендую раз на тиждень перечитувати записані слова, щоб вони залишалися в активному словниковому запасі. 
  2. Вправа «Опис предмета». Цікава практика, яку можна виконувати в будь-якому місці. Спробуйте подумки описати предмети, які оточують вас. Таким чином людина змушує мозок активізувати пасивний словниковий запас і дістати з резерву пам’яті цікаві слова.

Як набути впевненості та долати страх публічних виступів? Можливо, Ви колись стикались із цим? 

Згадую свій перший публічний виступ. Це було схоже на відчуття, коли спонтанно облили холодною водою. Неймовірний викид адреналіну в крові, підвищене серцебиття та туман в голові. Але з кожним наступним разом з’являлося більше впевненості в собі та розуміння того, що не треба боятись помилятися. Навіть коли щось пішло не так, врятує жарт або запитання до глядацької зали. І обов’язково має бути перед очима план виступу. Маленькі тези спрацюють як підказки, якщо розгубишся. Публічний виступ – це вихід із зони комфорту. Запам’ятайте: треба йти туди, де страшно. Для того щоб прожити цей досвід і здійснити роботу над помилками.

Ви як професійна ораторка можете поділитися своєю думкою про те, як у сучасному світі знання про мовлення впливають на розвиток людини? Яку роль відіграють?

Мова – це не тільки засіб спілкування між людьми, а й дієвий інструмент у досягненні мети. Самоідентифікація особистості починається з мови. І що досконаліше ми опанували її, то виразніше можемо донести свою думку, щоби бути почутими. 

 

Роль мови в житті кожної людини фундаментально важлива. Мова є невід’ємною частиною всіх сфер життя: культурної, суспільної та професійної. Тому знання про неї допомагають реалізувати себе, заявити про свої наміри та знайти свою нішу в сучасному суспільстві.