АНАСТАСІЯ ОЛЕКСІЄНКО: «МЕНІ МОЖНА ЗАВЖДИ НАПИС АТИ, ЯКЩО ВІДЧУВАЄШ ЯКІСЬ СТРАХИ, АДЖЕ Я МАЙЖЕ ЗАВЖДИ НА ЗВ ’ЯЗКУ!»

Анастасія Загороднюк: «Гра, яка допомагає гравцю заглибитись у його підсвідомість, зрозуміти самого себе та знайти відповіді на важливі питання»
1 Липня, 2024
Vlada Estiar – магія, що втілена у творах
1 Липня, 2024

Анастасіє, розкажіть про себе та Ваше професійне становлення.

У сфері психології вже більше 5-ти років. За цей час пройшла багато курсів/тренінгів підвищення кваліфікації з різних напрямків, тому що вважаю, що для роботи з людьми необхідно ставитися відповідально та з чистою совістю, адже я з родини медиків та знаю, як працює організм людини і керуюсь правилом «не нашкодь». Я люблю спорт, займаюсь боксом та подорожувати будь-куди, головне їхати, обожнюю котів та собак. Вся моя сім’я хотіла, щоб я продовжила лікарняну династію, але я обрала трохи інший шлях.

Я маю базову психологічну освіту, тобто я завершила університет, а не курси. Я маю 3 червоні дипломи: один бакалавр психології, потім магістр психології та останній, поки що, магістр менеджменту бізнес організацій.

Якщо говорити про направлення в психології, то я вивчаю декілька, починала з гіпнотерапії, потім юнгіанський психоаналіз і тепер з 2022 року практикую когнітивно – поведінкову терапію.

Маю декілька наукових напрацювань, зокрема, у напрямі гендерних питань, залежностей та стосунків, що народилися в мережі Інтернет.

Свій професійний шлях починала з роботи в реабілітаційному центрі «Фенікс», потім пішла працювати в університет МАУП викладачем дисципліни «Загальна психологія». В часи covid-у зрозуміла, що мені важко працювати в держустанові, тому спробувала себе в HR і паралельно займалась психологічним консультуванням, але мене не покидали думки, що досить працювати на когось. Поборовши комплекс самозванця, я прийшла до вільного професійного плавання і ні про що не жалкую.

Звідки беруться комплекси самозванця або комплекси відмінника? Чи можна з ними працювати самостійно?

Єдине в чому я згідна із З.Фройдом та психоаналізом, так це те, що більшість наших проблем з дитинства. І комплекс самозванця чи відмінника потрапив в це психологічне яблучко. Першопричина у кожного своя, але якщо узагальнити, то вона криється в дитячо-батьківських відносинах та дитячому суперництві. Наприклад, дитині, а потім вже дорослому треба було постійно заслуговувати любов чи страх невиправдати очікування батьків, або суперництво між сиблінгами породило бажання бути найкращим(що правда, знову ж таки, аби звернути увагу батьків чи інших впливових дорослих), або страх критики та надмірна уразливість, через пережитий булінг в шкільні роки, як від однолітків, так і дорослих, або нелюбов чи нехтування батьків власною дитиною(адже, батьки закладають самооцінку своїй дитині), або невміння правильно оцінювати свої досягнення(але ж знову ж таки, це ще один тривожний дзвіночок в спілкуванні з батьками), а також соціальні стереотипи(наприклад, що є тільки чоловічі професії або тільки жіночі).

Самостійно працювати можна, але це дуже складно, тому що це вимагає титанічних зусиль та міцної дисципліни. Приведу аналогію, якщо ви 30 років тримали ложку та вилку в правій руці, а потім вам говорять, що треба в лівій, так, ви будете тримати в лівій, але вам буде дуже складно.

Але перші кроки до подолання завжди треба робити самостійно. Варто пам’ятати, що не завжди відчуття самозванця є патологічним синдромом, відчуття самозванця може бути епізодичним. В подібних випадках може стати у нагоді згадування власних сильних сторін, пригадування ситуацій, де помилки призвели до неочікувано гарних результатів. Також треба пам’ятати, що ідеального не існує: завжди є хтось або щось в чомусь кращий – і це нормально.

Відслідковуйте ситуації, в яких вас щось задіває, чому вам це так болить або дратує. Аналіз емоцій та відчуттів дасть розуміння, звідки вони взялися саме у вас, яке у них коріння.

Візьміть собі за основу такі правила життя:
          – завжди запитувати зворотній зв’язок від колег, друзів, роботодавців

–  більше говоріть про свої емоції та почуття

– намагайтесь оцінювати себе не з позиції «відмінно і двійка», а оцінювати перспективу виконаних завдань

– розглядати помилки не, як щось страшне, а новий досвід, який допоможе дійти до цілі

– старайтесь самостійно себе заспокоювати та хвалити.

Також, є гарна вправа антибіотик, як я її називаю: розділити аркуш на дві колонки: 1-ша колонка написати всі ваші риси, які ви вважаєте вам заважають або тягнуть на дно, а в 2-гій колонці записати всі ситуації, де ці риси вас так чи інакше рятували вас. І друга частина вправи, так це уявити, що ці риси належать комусь із ваших близьких, і дати собі відповідь на питання: як би ви їх підбадьорили. Таким, чином ми бачимо, що не все так погано і що для когось те, що бачиться чорним для іншого може бути сірим, а то і взагалі білим.

За яких умов Ви використовуєте гіпнотерапію? Де можна скористуватися Вашими послугами?

Гіпнотерапію, я використовую дуже рідко, зокрема в питаннях залежностей або коли бачу, що в людини дуже сильний супротив до проблеми і вона хоче її вирішити, але говорити про неї не може. Натомість, досить часто використовую в терапії саме гіпнотичні схеми розслаблення, тобто я не вводжу людину в стан гіпнозу, але допомагаю розслабитись і налаштуватись на роботу. Якщо порівнювати, то це щось схоже на медитативний стан.

Раніше мене можна було знайти на різних психологічних платформах, по типу Advise.me, але тепер я працюю цілком самостійно, тому мене можна знайти в Instagram під ніком @psycholologist_.anastasiia._https://www.instagram.com/psycholologist_.anastasiia._/# .

Дайте кілька порад, як в умовах війни спробувати подолати депресію, панічні атаки, або знизити їх ймовірність?

Війна забрала у всіх українців одну з основних базових потреб – ПОТРЕБА В БЕЗПЕЦІ. Саме ця потреба дає нам можливість рости, розвиватись, бути здоровим як фізично, так і психологічно.

Але що робити людям щоб подалати депресію та знизити кількість панічних атак?
Почати треба з малого:

1.Займатись спортом (танці, біг, спортзал, фітнес, скандинавська ходьба тощо), в людини в стресовому стані виробляється гормон кортизол (гормон горя, смутку), заняття спортом допомагають врівноважити кількість кортизолу за допомогою продукування гормону дофаміну (Він задуманий підкріплювати радістю важливі для виживання дії, тому заохочує фізичну активність почуттям «я молодець») та ендорфіну( знімає запалення, знижує больові відчуття і дарує відчуття ейфорії.

  1. Налагодити режим дня, ввести свої ритуали, які дають відчуття спокою.
  2. Запитати себе, що для мене безпека? Саме в цьому питанні зберігається ключ до вашої внутрішньої рівноваги.

А коли ви чесно зможете дати відповідь, тоді з Вашого життя зникнуть психосоматичні прояви та покращиться загальний настрій. На жаль, люди самостійно не завжди можуть бути із собою чесними, тому не думайте, що перша відповідь на це питання буде істиною.

Щоб подолати панічні атаки і депресію цілком треба психотерапія. У когось це може зайняти 3-5 місяців, у когось рік-півтора, але воно того варте.
Щоб полегшити перебіг панічних атак можу запропонувати вправи:

Дихання 4-7-8.

Помістіть язик на піднебіння, прямо за передніми зубами (ви триматимете його тут протягом усієї вправи).

Вдихніть через ніс протягом 4 секунд.

Утримуйте дихання на 7 секунд.

Видихайте через рот протягом 8 секунд, дозволяючи видиху видавати природний звук, ніби ви задуваєте свічку.

Повторюйте, поки не відчуєте заспокоєння.

Я шпигую за всім зеленим.

Проскануйте приміщення на наявність зеленого об’єкта.

Вимовте його вголос. Якщо ви не знаєте, як називається об’єкт, дайте йому ім’я. Розгляньте уважно його властивості.

Знайдіть наступний зелений предмет і назвіть його. Перш ніж рухатися далі, порівняйте його з попереднім об’єктом. Цей темніший за інший? Чим вони відрізняються?

Якщо у вас закінчилися об’єкти в приміщенні, вийдіть на вулицю.

Продовжуйте називати речі, поки не почуватиметеся спокійніше.

5-4-3-2-1

Техніка полягає в такому: потрібно назвати певну кількість предметів, спираючись на свої відчуття: п’ять речей, які можна побачити; чотири речі, яких можна торкнутися; три речі, яких можна почути; дві речі, яких можна відчути; і одну річ, яку можна спробувати.