Крістіна Морозова: «Від багатьох українських колег ми чули, що займатись онлайн балетом, хореографією, розтяжкою та іншими хореографічними дисциплінами – нонсенс»

Катерина Сід: «Обмежень для іноземців-інвесторів у Дубаї майже немає»
25 Жовтня, 2024
Вогонь у душі без вигорання: секрети енергетичного балансу
25 Жовтня, 2024

Знайомитеся: Христина Морозова – професійна викладачка балетного коледжу з 10-річним стажем, яка має понад 200 задоволених результатами учнів. Її закоханість у свою діяльність захоплює. Адже вона проводить і онлайн-заняття від Америки до Австралії, продовжує розвивати балетне мистецтво в Україні та допомагає новим талантам довершувати їх фізичні балетні дані.

Балет – це не просто гарне видовище, від якого перехоплює подих, це ще й систематична, багаторічна і дуже важка праця, щоденні тренування та висока дисциплінованість. Розкажіть нашим читачам, як і коли балет прийшов у Ваше життя.

Рух і музика завжди викликали в моєму серці невід’ємні почуття. Уперше балетну сцену Національної опери України і артистів я побачила в шість років, це була вистава «Лускунчик». Мене так заворожила хореографія та все, що відбувалося на сцені, – я не могла збагнути, що на сцені знаходяться справжні люди і творять такі дива. У 14 років, навчаючись у приватному хореографічному коледжі «Кияночка», я дебютувала на сцені Національної опери України у цій самій виставі, виконуючи кордебалетні партії.

Мені дуже пощастило зустріти в житті мою «балетну маму» – Аллу Олексіївну Некрасову. Майстер своєї справи, вона турботливо ставилась до кожної своєї учениці, вкладаючи душу та знання в кожну з нас. Далі – Київський національний університет театру, кіно і телебачення ім. І. Карпенка-Карого, два дипломи з відзнакою, я здобула спеціальність «режисер класичного балету», але, отримавши травму коліна, не змогла продовжити танцювальну кар’єру. І відчула своє покликання у викладацькій роботі.

Мені дуже пощастило зустріти в житті мою «балетну маму» – Аллу Олексіївну Некрасову

Ви викладаєте у Київському державному фаховому хореографічному коледжі й уже більше п’яти років проводите онлайн-заняття. Як Ви наважились на такий формат викладання?

Так сталося, що розпочався COVID, а я тоді ще викладала у приватній балетній школі, і ми були змушені перейти на онлайн-формат. Від багатьох українських колег ми чули, що займатись онлайн балетом, хореографією, розтяжкою та іншими хореографічними дисциплінами – нонсенс. Але я вирішила спробувати та навчитись, пристосуватися до нових умов. Цей досвід я перенесла і до роботи в коледжі. Після початку повномасштабного вторгнення, до моїх онлайн-занять з балетної гімнастики долучалися діти з різних навчальних закладів, зі шкіл та студій, а також деякі артисти балету та просто дорослі жінки, які хотіли підтримувати та не втрачати фізичну форму.

З якого віку дітям можна займатися балетом? Яким має бути харчування дитини та розклад дня для якісного розвитку в балетному мистецтві?

Готувати маленьку балерину або танцівника можна з шести років. Тому що саме в цей період відбувається остаточне формування колінної чашечки, а як, можливо, багато хто знає, в балеті ми робимо дуже багато присідань – Plie. Харчування має бути корисним та повноцінним, складатися з вітамінів, білків, рослинних жирів, клітковини та помірної кількості вуглеводів. Завдання батьків майбутніх маленьких артистів – вибудувати харчові звички так, щоб не травмувати дитину ні фізично, ні психологічно. Зараз є багато різних спеціалістів, які допоможуть розібратися та налагодити це питання.

Які перспективи відкриваються перед Вашими учнями після закінчення коледжу?

Під час Війни в Україні дуже важко говорити про 100 % перспективи, бо гарантій ніяких не маємо. На жаль, багато артистів виїжджають за кордон. Батьки намагаються вберегти своїх дітей та шукають можливості продовжувати навчання за кордоном. Але наш заклад уже 90 років працює над продовженням традицій української балетної школи та підтримує найкращих майбутніх артистів, які танцюють у національних балетних театрах України та за кордоном. Після закінчення танцювальної кар’єри, у кожного є можливість продовжити залишатись у мистецтві балету, але вже в іншому амплуа – викладач, викладач-репетитор, балетмейстер-постановник, режисер, костюмер та багато інших.