Ювелірна студія «Мосяжна майстерня»: традиції Гуцульщини в сучасних прикрасах

Мішки під очима: як їх зменшити і зберегти молодий погляд
27 Серпня, 2024
Валерія Міщаненко: «Психологія – це не просто робота, це можливість постійно вчитись і розвиватися, відкриваючи для себе нові горизонти людської психіки та поведінки»
27 Серпня, 2024

Заснована три роки тому «Мосяжна майстерня» є ювелірною студією, яка розвиває та популяризує традиційні гуцульські прикраси, орнаменти, сакральні та містичні символи. Утім, в асортименті студії є вироби, характерні для різних регіонів України. З глибоким підґрунтям у традиційному мистецтві та 30-річним практичним досвідом засновників Олега Гаркуса й Христини Фарилюк майстерня стала відомою як в Україні, так і за кордоном, здобуваючи перемоги на міжнародних конкурсах. Її вироби не тільки прикрашають, а й відображають духовні та етнокультурні цінності українців і мають оберегову функцію

Поєднання елементів язичництва та християнства

Майстерня спеціалізується на виготовленні намист, зґардів, дукачів, підвісів, перснів, кульчиків, металевих намистин, пряжок, шелестів та інших аксесуарів. В основі їхнього виконання – стильова досконалість і авторський художній почерк. Під час створення кожного виробу майстри використовують знання народного мистецтва, вірувань та символіки, які мають коріння в язичницьких часах і християнстві, гармонійно поєднуючи протилежні елементи. Це відображає глибинні історичні зв’язки прадавнього етносу.

Майстерність у кожній деталі

Процес створення прикрас у «Мосяжній майстерні» – це тривала й кропітка робота, що включає народження ескізу, тривимірне моделювання, прототипування та доведення до фінішного результату. Кожна деталь ретельно продумана: від загальних пропорцій до пластики, рельєфу, художньої мови і символізму, що надає кожному виробу унікального звучання.

Матеріали і техніки

Традиційний матеріал для ювелірних виробів – латунь, зокрема сучасний сплав «Пандора» від італійського виробника. Також використовується муранське скло, перламутр, корал, агат, аметист, бурштин, малахіт, гранат, кераміка, тигрове око, сердолік, пресований корал, гаряча емаль і навіть шунгіт та лавовий камінь. Завдяки різноманітності матеріалів кожен виріб набуває особливого характеру й виразності, формує художній образ і має асоціативну назву.

Традиції та сучасність

«Мосяжна майстерня» відома своєю здатністю трансформувати традиційні гуцульські символи у сучасні прикраси. Зґарди, шелести, дукачі – все це є частиною культурної спадщини, яка знаходить нове життя у руках майстрів. Особливе місце займають намиста з коралу, що були дорогими прикрасами і символізували статус власниці. Зґарда – це металеве намисто з латунного ланцюжка і хрестиків різної форми; що більше хрестиків, то багатша та гоноровіша їх власниця.

Вироби «Мосяжної майстерні» користуються попитом не тільки в Україні, а й серед української діаспори у Франції, Італії, Великій Британії, США та Канаді. Найбільшу зацікавленість викликають зґарди, шелести, намиста з коралом і перламутром, дукачі.

Замовлення комплектуючих на прикраси для особистої творчості також популярні, що сприяє рекламі українського мистецтва за кордоном та інтересу іноземців до традиційної культури України.

Внесок у суспільство

Майстерня активно бере участь у благодійних аукціонах, спрямовуючи виручені кошти на підтримку Збройних сил України. Це і сприяє популяризації українського мистецтва, і робить вагомий внесок у розвиток країни. «Мосяжна майстерня» продовжує вдосконалювати свої техніки, використовуючи як традиційні, так і новаторські методи, щоби створювати прикраси, котрі не лише відображають культурну спадщину, а й відповідають сучасним естетичним вимогам. Їхні вироби є символом поєднання минулого та сучасності, народного мистецтва й інновацій.