Наталія Нечаєва: «Цікавість іноземних інвесторів до України зростає попри воєнний стан»

Як позбутися мішків під очима
25 Жовтня, 2024
Наталія Сопонару: «У тренді натуральність: підкреслюємо красу, а не змінюємо обличчя до невпізнання»
25 Жовтня, 2024

Наталія Нечаєва – відома адвокатка з 15-річним досвідом, керівниця Адвокатського бюро Наталії Нечаєвої, яке спеціалізується на захисті інтересів інвесторів у сфері нерухомості, а також на захисті інтелектуальної власності. Фахівчиня допомагає мінімізувати ризики та забезпечувати успіх у проєктах своїм клієнтам у найскладніших правових умовах. Ми поговорили про важливість юридичної прозорості та безпеки для розвитку ринку, яка відіграє особливу роль у період воєнного стану, про інші тонкощі законознавчої справи

Позитивними змінами на ринку нерухомості є введення у правову реальність поняття МОНів – майбутніх об’єктів нерухомості

Наталіє, на Вашу експертну думку, якими є найбільші ризики для інвесторів?

Моє бюро зосереджене на захисті інтересів приватних інвесторів – як громадян України, так і іноземців, цікавість яких до України зростає попри воєнний стан. Типові пастки первинного ринку нерухомості мають системний характер та є наслідком відсутності адекватного нормативного регулювання: забудовники можуть, наприклад, починати одночасно кілька будівництв, не маючи власних коштів на добудову, беруть кошти лише наперед, можуть вільно продавати корпоративні права юридичної особи, на яку оформлено дозвіл на будівництво, питання підключення інженерних мереж не є публічно відкритим тощо. Відповідно, вплив покупця на ситуацію зводиться лише до рішення віддати свої гроші чи ні.

Як змінився ринок нерухомості у зв’язку з останніми політичними подіями?

Позитивними змінами є введення у правову реальність поняття МОНів – майбутніх об’єктів нерухомості. Нещодавно якраз супроводжувала таку угоду. За нею, майбутня квартира уже значиться в реєстрі і про це є витяг, у неї вже є унікальний незмінний номер, точна адреса. Проте для цілковитої безпеки інвестування коштів у первинний ринок і цього трохи замало, бо ключове питання тут – коли введеться будинок в експлуатацію та й чи введеться взагалі.

Чи часто виникають у Вашій практиці випадки, коли інвестиційна угода, яку Ви супроводжуєте, стикається з непередбачуваними правовими або фінансовими проблемами? Як Ви дієте в таких випадках?

Власне, сенс моєї участі – в попередній перевірці документації, проєктів договорів, що їх сторони готуються підписувати, а головне – у визначенні справжніх прагнень кожної зі сторін, яке полягає в тому, щоб усунути «випадковості». Наприклад, у супроводі запуску альтернативної енергетики не раз зустрічалися з труднощами як правового, так і фінансового характеру, які, здавалося, неможливо подолати. Але вірний аналіз поточної ситуації, пошук нової інформації, витримка і настирливість таки дають свої результати.

Розкажіть про Ваш підхід до позасудових способів вирішення конфліктів і про те, чому він часто буває ефективнішим за судові процеси.

Наведу один приклад – земельний спір щодо ділянки у центрі міста: одразу п’ять осіб вважали себе претендентами на неї. Насправді права були лише в однієї особи – у власника будівлі на цій ділянці. На момент вступу мого бюро у справу уже було 13 судових проваджень загальною тривалістю сім років. Поки тривали апеляційні слухання, ми продали будівлю, під обслуговування якої й оформлялася ділянка. Як наслідок, право звертатися до міськради щодо приватизації ділянки отримала дружня особа, що було реалізовано впродовж року. Зухвалість рейдерів зіграла проти них, суд відволік їх від справді важливих речей.

Які кроки Ви радите для їх захисту? Що, на Вашу думку, є найважливішим при реєстрації торгових марок для бізнесу?

Захист інтелектуальної власності найкраще вдається, коли він проводиться комплексно: через реєстрацію і торгової марки, і промислового зразка на упаковку чи форму товару, і авторського права, і розробок компанії. Незалежно від галузі діяльності. У такому разі власники бізнесу формують додатковий нематеріальний актив, чим істотно підвищують свій економічний потенціал і фінансову стабільність.

Контакт для звернення по правову допомогу – +38(097)758-99-98.